Ročná kontrola ihrísk: Ako zabezpečiť bezpečnosť detských ihrísk
(v zmysle STN EN 1176 – 7 a príručka “Bezpečné detské ihrisko – príručka pre prevádzkovateľov a majiteľov”, SOI 2008)
(v zmysle STN EN 1176 – 7 a Bezpečné detské Ihrisko – príručka pre prevádzkovateľov a majiteľov, SOI 2008)
Pre zabezpečenie trvalého dodržiavania bezpečnostných noriem počas používania zariadení je nevyhnutné, aby prevádzkovateľ zabezpečil osoby so znalosťami, ktoré dokážu garantovať dodržiavanie noriem (vrátane vykonávania predpísaných kontrol, evidencie úrazov, údržby detského ihriska a pod.)!
Kontrola po ukončení montáže spočíva v overení bezpečnosti detského ihriska po ukončení inštalačných prác alebo po zásadnej zmene zariadení/povrchov. Týmto procesom sa zabezpečí, že ihrisko je bezpečné pred otvorením verejnosti.
Bežná (vizuálna) kontrola sa zameriava na čistotu a identifikáciu zjavného ohrozenia (napr. vandalizmus, poškodené alebo chýbajúce časti zariadení, čistota povrchov). Ak má ihrisko vysokú frekvenciu návštevníkov a je vystavované vandalizmu, kontrola by mala prebiehať každý deň.
Prevádzková kontrola zahŕňa overenie funkčnosti a stability zariadení, ktoré môžu byť spôsobené opotrebovaním. Kontrolujú sa aj základy zariadení a stav povrchov. Frekvencia tejto kontroly závisí od odporúčaní výrobcu alebo by mala prebiehať raz za 1 až 3 mesiace podľa intenzity využívania ihriska.
Hlavná ročná kontrola zameriava sa na celkovú úroveň bezpečnosti zariadení, základov, povrchov a príslušenstva detského ihriska (ako sú oplotenia, koše, lavičky a pod.). Kontrola by mala zahŕňať aj overenie zmien stavu bezpečnosti po vykonaných opravách alebo výmene častí. Tiež sa kontrolujú všetky formuláre a prevádzkový poriadok ihriska. Hlavná ročná kontrola by mala prebiehať minimálne raz za rok.
Ak sa počas kontrol zistia vážne nedostatky, musí ich prevádzkovateľ bezodkladne riešiť. V prípade, že používanie herných zariadení predstavuje neakceptovateľné riziko, je potrebné zabrániť prístupu a používaniu detského ihriska alebo konkrétnych zariadení.
Údržba
Prevádzkovateľ musí zabezpečiť bežnú (preventívnu) údržbu, ktorá zahŕňa napríklad doťahovanie spojovacieho materiálu, čistenie zariadení a povrchov od nečistôt a pod., ako aj opravy na odstránenie zistených nedostatkov.
Plán správy a údržby
Pre zachovanie vysokej úrovne bezpečnosti ihriska je odporúčané, aby po každej bežnej vizuálnej kontrole prevádzkovateľ zabezpečil vyčistenie povrchov ihriska a odstránenie zistených nedostatkov. Po každej prevádzkovej kontrole by mali byť uvoľnené časti dotiahnuté, namazané ložiská a pánty, ak je to potrebné. Taktiež sa vykoná údržba povrchov ihriska, štítkov, informačných tabúľ a príslušenstva detského ihriska. Pred hlavnou ročnou kontrolou by mali byť natreté drevené časti zariadení, odstránené triesky a odlupujúce sa nátery, dosypané sypké povrchy a opravené syntetické povrchy.
Osobitná pozornosť by mala byť venovaná údržbe povrchov ihriska (dosypávanie sypkých materiálov, údržba a opravy syntetických povrchov na zabránenie degradácie a strate tlmiacich vlastností). Prevádzkovateľ môže viesť samostatné záznamy o údržbe plôch.
Prevádzkovateľ musí zabezpečiť pravidelnú údržbu pieskovísk, t.j. čistenie, prekopávanie, prehrabávanie a polievanie, ktoré by sa malo vykonávať najmenej raz za dva týždne počas sezóny (od 1. marca do 30. novembra). O týchto činnostiach musia existovať záznamy. Pre viac informácií viď vyhláška MZ SR č. 521/2007 Z. z. o požiadavkách na pieskoviská.
Zmeny/opravy, ktoré môžu ovplyvniť bezpečnosť, sa môžu vykonávať len po dohode s výrobcom alebo oprávnenou osobou. Inštalácia, údržba a opravy detských zariadení predstavujú hrozbu pre hrajúce sa deti. Preto je potrebné označiť a zabezpečiť montážny priestor. Bezpečnostné opatrenia musia zabrániť prístupu do pracovného priestoru počas prác.
Pracovníci vykonávajúci kontroly a údržbu:
Prevádzkovatelia môžu vykonávať prevádzkovú a bežnú vizuálnu kontrolu a bežnú údržbu vlastnými zamestnancami, ktorí musia byť vyškolení a kvalifikovaní na vykonávanie požadovaných úloh.
Hlavnú ročnú kontrolu alebo kontrolu po ukončení montáže musí vykonať nezávislá osoba, ktorá nebola priamo zapojená do inštalácie zariadení a nie je zodpovedná za možné opravy a náklady spojené s opravami.
Kontakt:
Ing. Miroslava Kavuleková LL.M
www.sportoveprojekty.sk
Tel.: +421949448224
Email: info@agger.sk